Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


organy:vz:2015:sprava-kdm

Správa komisie detí a mládeže 2015

Komisia pre mládež do 23 rokov pracovala ako obvykle na e-mailovej báze, nakoľko prevažná väčšina hráčov z tejto kategórie je z mimo bratislavských klubov a teda fyzické stretávanie sa by bolo časovo i finančne náročné.

V 17 kluboch sme mali v roku 2015 registrovaných 19 juniorov a vo vekovej kategórii ESPOIRS (18-22 rokov) 14 hráčov.

Komisia sa podieľala na príprave výborného a stále obľúbenejšieho tréningového kempu pre pétanque mládež, tento rok Campu Slovakia 2015, ktorý zorganizovali kluby HOHENLOHE, UNIVERZUM a ŽILPEK, tentoraz aj s podporou SFP (použila sa naň časť financií získaných zo Slovenských elektrární, a.s. formou príspevku 2% z dane zo zisku za rok 2013, spomínaných v správe za rok 2014) a pomocou ľudí z iných klubov. Všetkým patrí veľká vďaka.

4. ročník Camp Slovakia sa konal 26.08.-28.08.2015 v peknom prostredí Hotela pod lipou v Harmónii. Zúčastnilo sa ho 14 hráčov/hráčiek zo Slovenska (9 juniorov a 5 ESPOIRS) a 7 juniorov z Maďarska. Trénermi boli FRANCOIS GRANGE a PATRICK DRUEL, ktorí pracujú už 13 rokov pre FFPJP - robia výber a prípravu francúzskeho národného tímu juniorov na všetky šampionáty. Zabezpečil ich vďaka svojim vynikajúcim kontaktom Bruno Fernandez. Podrobnejší report z tohto kempu nájdete v prílohe tejto správy. Report napísal Peter Fratrič (HOHENLOHE), ktorý bol v organizačnom tíme v kempe.

Naša pétanque mládež je talentovaná, čo je vidno napríklad aj na tom, že na MSR 2015 v individuálnej streľbe získal prvé miesto Martin Lampert (UNIVERZUM) a na MSR jednotlivcov mužov bol na prvom mieste zase junior Michal Volárik (SLOPAK). Títo dvaja sú aj zároveň lídrami Rebríčka SFP 2015: Michal Volárik prvé miesto a Martin Lampert druhé miesto.

Takéto úspechy našej pétanque mládeže ma veľmi tešia a dúfam, že budú naďalej trénovať a rozvíjať svoje schopnosti.

Camp Slovakia 2015

V dňoch 2015-08-26-28 sa v areáli Hotela pod lipou v Modre v stredisku Harmónia uskutočnil pétanque tréningový kemp pre juniorskú kategóriu a kategóriu ESPOIRS. Zúčastnilo sa ho 21 mládežníkov (14 zo Slovenska a 7 z Maďarska). Zorganizovali ho ako po minulé roky kluby HOHENLOHE, UNIVERZUM a ŽILPEK , tentoraz však s podporou SFP

Organizačný tím tvorili:

  • Andrea Fratričová – hlavná vedúca
  • Mária Štarkbauerová – tlmočník
  • Peter Fratrič – tlmočník, technická podpora, šofér
  • Jana Lazarová – tlmočník

Nepochybne treba vyzdvihnúť prácu Bruna Fernandeza, ktorému sa podarilo vybaviť dvojicu trénerov Francois Grange a Patrick Druel, ktorí sú dlhoroční tréneri Francúzskej juniorskej reprezentácie, majoritným slovom sa podieľajú na výbere Francúzskej juniorskej reprezentácie a majú dlhoročné skúsenosti s trénovaním aj takých mien svetového pétanque ako Dylan Rocher, Tyson Molinas, Kevin Malbec a mnohí iní, ktorí sa neskôr zaradili k špičke francúzskeho petanque .

Ich tréningové postupy budú v tejto správe v jednoduchosti opísané a ako sa aj dalo na vlastné oči presvedčiť, tak bolo by možné vážne pochybovať, či vôbec existuje niekto kvalifikovanejší ako táto trénerská dvojica.

Veľká vďaka patrí aj Davidovi Mortreux a Janovi Dubanovi, ktorí sa spolu s Brunom Fernandezom zaslúžili o kultúrny program pre povzvanú trénerskú dvojicu a pozitívne zobrazenie Slovenska. Bruno s Davidom im zabezpečili aj transfery z/na letisko. A taktiež Janovi Dubanovi poďakovanie za zabezpečenie nápojov (nealkoholických) pre účastníkov kempu. Chronologický opis tréningov:

0. deň

Príchod organizátorov v po obedných hodinách na miesto konania. Príchod trénerov vo večerných hodinách na miesto konania. Kultúrny program pre trénerov.

1. deň

Testy, ktoré mali rozdeliť účastníkov do dvoch skupín podľa kvality, vo forme 4×2 plas a potom 4×2 strela na vzdialenostiach 6,5;7,5;8,5 a 9,5 metra a následné bodovanie podľa úspešnosti. Potom sa hrali modifikované jednotky plasér vs. strelec, ktoré sa hrali tak, že ak plasér naplasoval do kruhu tak dostal bod (2 ak oprel) a išiel ho strieľať strelec, ktorý keď trafil dostal bod (2 ak carrau), poprípade ak plaser nemal, tak mohol strieľať košón za 2 a ak plasér nenaplasoval, tak sa na konci dala guľa do kruhu umelo. Večer zápasy.

2. deň

Ateliéry na klasických vzdialenostiach na plas a streľbu bodované tak, že z každej vzdialenosti sa hádzali 2 gule a za oba úspešné hody +1 bod, za 1 úspešný hod +0 bodov a za dva neúspešné hody -1 bod.

Potom sa hrala jedna hra, ktorú by som ja pracovne nazval: „Permutované jednotky“. (čitateľovi by som odporučil, aby si celý opis vetu po vete znázornil na papieri) Pointa spočívala v tom, že sa pre n účastníkov vytvorilo n/2 ihrísk tak, že ihrisko úplne na pravo bolo označené ako prvé ihrisko, ihrisko na ľavo od prvého ako druhé, až po n/2-te ihrisko, ktoré sa nachádzalo úplne na ľavo. Na každé ihrisko sa nakreslil cieľoví kruh o priemere 1 meter a 3 kruhy, z ktorých sa hádzalo na vzdialenosť 6.5, 7.5 a 8.5 metra od cieľového kruhu. Na začiatku sa na každé ihrisko umiestnili dvaja hráči a tí spolu súperili o to, kto bude mať viac bodov na každej vzdialenosti. Ten kto mal viac bodov sa posunul na ihrisko na pravej strane od ihriska, na ktorom hral a ten kto mal menej bodov sa posunul na ihrisko na ľavej strane od ihriska, na ktorom hral. Tento proces sa opakoval, až kým neodznel limit. Ak mali hráči rovnaký súčet počtu bodov za všetky tri vzdialenosti, tak si dali rozstrel na každej ďalšej vzdialenosti, počínajúc prvou, až kým jeden z nich nemal na niektorej vzdialenosti viac bodov.

Táto hra trvala hodinu a potom sa vyhodnotilo celkové poradie. Hra sa uskutočnila pre plas aj streľbu zvlášť. Bodovanie bolo také, že za plas do kruhu bol 1bod, za opretie o košón 2 body. Pri streľbe bolo bodovanie 1 bod za akýkoľvek dotyk a 2 body za carrau. Strieľať aj plasovať sa mohlo ľubovoľným štýlom. Cvičenie malo zobraziť hernú vyrovnanosť každého hráča. Večer zápasy.

3. deň

Súbežne sa uskutočnila základná časť streleckej súťaže a taktické ateliéry, ktoré pripravili tréneri. Tí, ktorí akurát nestrieľali, cvičili simulované herné situácie a svoje rozhodnutia konzultovali s trénermi. Potom sa uskutočnili strelecké opravy a po nich K.O. Ostatní zatiaľ hrali zápasy. Konečné umiestnenie bolo:

  1. Dominik Ľudvik
  2. Martin Lampert
  3. Dávid Sýkora
  4. Hunor Takács

Najvyššie skóre sa podarilo zaznamenať Martinovi Lampertovi a to 39 bodov.

Po vyhodnotení streleckej súťaže sa uskutočnil individuálny rozhovor každého hráča s trénermi a neskôr aj spoločné posedenie.

Celý kemp prebehol bez problémov a aj účastníci sa správali slušne a rešpektovali pokyny organizátorov. Ako od našich, tak aj od zahraničných účastníkov a od trénerov sme dostali veľmi pozitívne ohlasy a čo je možno dôležitejšie, tak sa nám podarilo aj pre nových hráčov vytvoriť nové priateľstvá a pozitívne zážitky a tým ešte viac prehĺbiť ich záujem o hranie pétanque aj v budúcnosti.

Autor správy: Peter Fratrič

organy/vz/2015/sprava-kdm.txt · Posledná úprava: 2015/12/30 12:24 od Sobolic Marek